Foto 1
Foto 2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Kanioning w Polsce i na Bali - Standardy ICOpro

Kanioning (Canyoning) - to ekstremalny sport, mający na celu pokonywanie górskich rwących rzek i potoków. To odwrotność wspinaczki, gdyż w tym przypadku, koryta rzek pokonuje się z biegiem wody - w dół. W trakcie takiej wędrówki niejednokrotnie zmierzyć się trzeba z wodospadami, progami wodnymi czy przełomami. Cały czas jednak jest to kontakt z przyrodą i z dzikim żywiołem.

Kanioning nie jest zastrzeżony dla sportowców czy profesjonalistów. Różnorodność tras, daje szansę na zabawę niemal każdemu. Są oczywiście trudne trasy dla zawodowców, ale też średnio skomplikowane dla wszystkich oraz zupełnie proste dla rodzin, które chcą cieszyć się tą przygodą wraz z dziećmi.

Przy uprawianiu tego sportu wymagana jest umiejętność pływania oraz dość dobra ogólna forma fizyczna. Trasy komercyjne przygotowywane są jednak w taki sposób, by dostępne były także tzw. trasy trekkingowe, gdzie kontaktu z wodą jest niewiele, co pozwala brać udział, także osobom nieposiadającym żadnych umiejętności pływackich.

 

Inaczej wygląda kanioning w wykonaniu profesjonalistów, zapuszczających się w trudno dostępne miejsca oraz wybierających ekstremalne trasy. Tam bardzo ważne okazuje się opanowanie lęku wysokości i odporność psychiczna, ponieważ niektóre z napotykanych przeszkód mają kilkadziesiąt metrów. Są to najczęściej wodospady, które pokonuje się z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu (uprząż, liny).

Na typowych trasach canyonigu można spotkać tobogany - naturalne rynny, z których da się zjechać. Innym razem jakiś odcinek trasy trzeba pokonać pod wodą lub przejść pieszo.

Do uprawiania kanioningu wykorzystuje się standardowo: strój neoprenowy, buty, rękawiczki, kask, uprząż wspinaczkowa, liny i haki. Kombinezon neoprenowy - podobnie jak w przypadku nurków - pozwala chronić ciało przed niskimi temperaturami wody, jakie zdarzają się w górskich rzekach. Buty ponadto chronią przed okaleczeniem nóg oraz służą jako zabezpieczenie antypoślizgowe.

Oferowany przez nas kanioning organizowany jest zgodnie ze światowymi standardami bezpieczeństwa ICOpro.