Foto 1
Foto 2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Komodo - wyspa smoków i jeden z siedmiu cudów świata

Wyspa Komodo - w rejonie tej wyspy, utworzono Park Narodowy Komodo, aby chronić jej sławnych mieszkańców - warany z Komodo, zwane również "smokami z Komodo". Wyspa leży w cieśninie pomiędzy większymi wyspami: Sumbawą a Flores.

Najsławniejszymi mieszkańcami wyspy są warany (Waran z Komodo) - największe jaszczurki na świecie, które mogą osiągać długość 3 m i ważyć ok. 70 kg, to jedne z najstarszych gatunków zwierząt, krewniaki dinozaurów, które przebywały na ziemi 100 mln lat temu. Warany to drapieżniki.

W celu ochrony smoków utworzono Park Narodowy Komodo, który obejmuje, oprócz wyspy Komodo, również wyspy Rinca, Padar, Gili Motong, część Flores oraz wiele mniejszych wysepek. Park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego przez UNESCO w 1986 r. Powierzchnia parku to prawie 2 tys. ha lądu i wody, jego granice wyznacza zasięg występowania waranów. Ogromną atrakcją dla turystów jest możliwość ujrzenia waranów (waran z Komodo, Smok z Komodo) w ich naturalnym środowisku, podczas wędrówki z przewodnikiem po specjalnie wyznaczonych szlakach na terenie wysp.

Wokół Komodo, w obrębie parku znajdują się jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. Pod wodą żyje tutaj około 260 koralowców rafowych oraz około tysiąca gatunków ryb, morskich ssaków i gadów m.in. płaszczki, manty, żółwie, delfiny czy rekiny.

Bez wahania mocno rekomendujemy wyjazdy i wyprawy na Komodo.